O plemeni About Breed
Americký miniaturní kůň / American miniature horse
Původ
Miniaturní koně byli vyšlechtěni z více plemen. Základ dala především pony plemena jako je shetlandský nebo Dartmoorský pony z kterých byli vybíráni koně obzvláště malého vzrůstu. Eleganci a jemnost jistě dodal i příliv arabské krve.
V 17. století, byli chováni miniaturní koně jako domácí mazlíčci na dvoře habsburské šlechty. Záznamy odkazují na francouzského krále Ludvíka XIV., který ve své zahradě držel už někdy kolem r.1650 několik exotických zvířat a také miniaturní koně. Dokladem toho jsou obrazy a umělecké předměty představující miniaturní koně.
Ve Spojených státech, byl miniaturní kůň vyšlechtěn v průběhu 20. století. Z původních importovaných pony byl za přispění krve Hackney a Amerického pony postupně formován dnešní Mini horse.
Mezi nejznámější plemena miniaturních koní patří bezesporu Falabella, která má svůj původ v Argentině, kde v roce 1868 Patrick Newell představil výsledky své chovatelské práce. Po jeho smrti pokračoval na jeho základech Juan Falabella, který přidal další pokrevní linie včetně velšských a shetlandských pony. Použil i malé plnokrevníky a pak především metodou příbuzenské plemenitby a důsledným výběrem chovných jedinců získal požadované stádo, ve kterém už bylo trvale zakódováno to nejdůležitější pro miniaturního koně – malý vzrůst.
Snaha o vyšlechtění co nejmenšího koně vedla v roce 1945 také jihoafrické chovatele k tomu, že zkřížili dvě klisny a hřebce shetland pony a pak následnou příbuzenskou plemenitbou jejich potomků bylo dosaženo kýženého malého vzrůstu. V roce 1991 byla v chovu registrována klisna měřící pouhých 66 cm.
Miniaturní koně najdeme v mnoha zemích, za oblast vzniku minihorses můžeme považovat především Ameriku a Britské ostrovy. Označením miniaturní kůň je určena výška zvířete, která v závislosti na konkrétní plemeno je udávána mezi 86 až 97 cm KVH, měřeno v místě, kde končí hříva. U nás je výška stanovena na max.86 cm KVH pro plemeno Mini horses. Miniaturní koně byli vyšlechtěni z velmi malých pony, přesto ale nesmí být podobni např. shetlandům. Minihorses je vlastně „zmenšený“ normální jezdecký kůň, při zachování základních tělesných proporcí, s korektním postojem. Je elegantní, jemný, vyzařující sílu a energii. Vyrovnaný a odolný. Minihorses mohou mít všechny typy zbarvení známé u koní
Povaha
Miniaturní koně jsou přátelští a komunikativní. Mají velmi milou a mírnou povahu, jsou učenliví. Z tohoto důvodu jsou často drženi jako rodinní mazlíčci. I přes svou velikost si ale stále udržují pro koně přirozené chování a musí s nimi být zacházeno jako s koňmi. Jedině tak mohou být výbornými společníky. Malá plemena koní jsou všeobecně považována za dlouhověká a odolná. Průměrná délka života miniaturních koní je uváděna na 25 až 35 let. Samozřejmě je to individuální a musíme mít na paměti, že u miniaturního plemene musíme pečlivě hlídat množství přijímané potravy a současně koníkovi dopřát i dostatek pohybu. Pro svoji "křehkost" se nepoužívají pod sedlem ani pro malé děti, ale naopak jejich síla v zápřeži je vyjímečná!
Registrace
Ve Spojených státech jsou dva hlavní registry- plemenné knihy, pod kterými se minihorse zapisují – AMHA (American Miniature Horse Association) a AMHR (American Miniature Horse Registry).
AMHA byla založena v roce 1978 a je určena pro mini horse jako pro samostatné plemeno koně. AMHR je divizí amerického Shetland pony Club a byl založen jako zvláštní registr, v roce 1972. V AMHA, mohou být zapsáni pouze koně jejichž výška nesmí přesáhnout 34 palců KVH. V registru AMHR jsou 2 oddíly - "A" pro koně 34 palců (86 cm) a menší a oddíl "B" pro koně 34 až 38 in. (86 až 97 cm).
Po celém světě, existují desítky registrů, či chcete-li plemenných knih, kam jsou zapisováni Mini horses. I u nás má Mini horses vlastní Plemennou Knihu. Některé plemenné knihy přitom kladou důraz na to, aby kůň byl šlechtěn tak, aby svým vzhledem i vlastnostmi připomínal svůj vzor – normálního jezdeckého koně. Při pohledu na obrázek Miniaturního koně, kdy nemáte možnost porovnání velikosti, byste neměli vidět rozdíl mezi miniaturním a normálním koněm. Snaha chovatelů se v mnoha případech vrací v podobě nádherných koníků, které nelze rozeznat např. od arabských koní.
Barvy - pro příklady některých barev miniaturních koní klikni na obrázek
American miniature horse FirstCnight Doc Hollywood vlevo před úpravou a vedle po úpravě.
před úpravou
Mini Appaloossa
není plemennem v pravém slova smyslu, jen barevným rázem malého koně, přesto například v Holandsku se šlechtí z velkých appaloosa koní a shetlandů například. V naší stáji najdete American minihorse v barvě appaloosa a minihorse v barvě appaloosa ale pro úplnost uvádím i charakteristiku mini appaloosas.
O plemeni / about breed
Původ a historie
Nejstručnější, ale naprosto výstižná charakteristika tohoto roztomilého malého koníka by mohla znít nejspíše takto: „Představte si appaloosu, který měří v kohoutku jen +- 90cm."
Jméno tohoto barevného rázu plemene minihorsů vystihuje všechno podstatné. Miniappalosas byli vyšlechtěni v USA a následně se o jejich rozvoji v Evropě zasloužilo Holandsko křížením koní původního amerického plemene appaloosa s různými plemeny ponyů (american minihorse, fallabela, částečně i shetland pony). Výsledkem je atraktivní a oblíbený malý koník naprosto úžasné povahy, jehož nezaměnitelný vzhled přímo odkazuje na koně, kteří se kdysi proháněli po amerických prériích. V Holandsku je pro appaloosy vedená samostatná plemenná kniha NAS (Nederlandse Appaloosa Stamboek)ve které se také registrují i mini appaloosy. Chovat minihorse v barvě appaloosa lze i pod American minihorse, ale i pod N.M.P.R.S. ( Nederlandse Mini Paarden Registratie Stamboek)
Jestliže appaloosy dodali těmto sympatickým minihorsům jejich nezaměnitelný typický vzhled, pak po předcích malého vzůstu ( american minihorse) zdědili miniappaloosové hravou, dalo by se říct až skotačivou povahu. Přesto jsou miniappaloosové velmi učenliví, jejich vystoupení plné veselých kousků je často součástí nejedné koňské show. Pověstná je i jejich dlouhověkost.
Popis plemene
Miniappaloosa je spíše menší pony. Jeho výška v kohoutku se pohybuje v průměru okolo devadesáti centimetrů, nejsou vyjímkou jedinci kolem 75-80cm, maximální kohoutková výška je pak 107cm. Pro jejich exteriér je typická široká hlava s nezaměnitelně jiskrným okem pro appaloosy typickým viditelným bělmem). Krk je svalnatý. Záď mají tito poníci silnou a kulatou s charakteristickým vysoko posazeným ocasem. Barva je stejná jako u výchozího plemene appaloosa, to znamená, že miniappaloosy mohou mít různě skvrnitá zbarvení, která jsou označována jako sněhová vločka, leopard, plášť, mramor a jinovatka atd.
Barvy:
Od ostatních koní appaloosu odlišují základní znaky jejího zbarvení, kterými jsou :
*skvrnitá kůže v okolí nozder, očí a genitálií
*výrazně viditelné bělmo v oku
*pruh, nebo pruhy na kopytech
LEOPARD
|
|
FEW SPOT | |
SNOW FLAKE | |
BLANKET | |
ROAN, WARNISH ROAN, MOTTLED,Roan Blanket or Frost, Roan Blanket With Spots |
Překvapení pro nezasvěcené může být to, že se hříbě narodí více méně jednobarevné (pouze se základními znaky skvrn okolo očí,nozder a genitálií,které nemusí být zpočátku nijak výrazné!) a typické "puntíky se vybarví teprve později, viz ilustrační foto téhož hříběte
puntíky "vylezou" časem sami :-) není nutné holení srsti.
na fotografii je stejný jedinec-jak se postupně vybarvuje.
Více o barevných variantách najdete na oficiálních stránkách appaloos v ČR ( zabývajících se chovem jen standardních appaloos, ne miniappaloos!) ZDE
Využití
Miniappaloosy jsou chováni především jako společenští koně, kteří mají všechny předpoklady k tomu, aby byli domácími mazlíčky, a taky jimi jsou. Často se s nimi potkáme třeba i v dětských koutcích zoologických zahrad.malé děti nosí bez problémů pod sedlem , ale zápřež není pro ně žádným problém.¨Především v zahraničí jsou často zapřaháni do typické sulky pro minihorse. Ač se to se to vzhledem k jejich velikosti nezdá, jsou tito poníci v tahu neskutečně silní.
Miniappaloosa si v Evropě,ale také i v České republice nachází stále více příznivců.na rozdíl od american minihorse, jejichž pořizovací cena je pro "našince" opravdu vysoká (american minihorse můžete pořídit v ceně 5-20tisíc euro!)oproti tomu miniappaloosa je cenově dostupnější. Její cena se pohybuje kolem 20-30tisíc kč, kvalitní chovní jedinci se ovšem prodávají minimálně od padesáti tisíc i více.
Miniappaloosy jsou na rozdíl od křehkých american minihorsů "bytelnějším" a nenáročnějším koníkem. Pro jejich zdraví je lepší "chudá pastva" není nutná sterilizace sena a také na ně můžete normálně dýchnout a nemusíte se bát, že se rozplynou :-))))))
Náš článek o plemeni, který vyšel v časopise Fauna najdete ZDE
Videa